רוצה להרגיש טוב יותר?

אפשר לדבר איתנו 03-6919961 או למלא את הטופס ונחזור אליך

  חרדה היא אחת הבעיות הגדולות של העידן המודרני. אם אנחנו מדברים על הפרעות חרדה של ממש אנחנו מדברים על כ-15-20% מהאוכלוסיה אשר יסבלו במהלך חייהם מאחת או יותר מהפרעות החרדה.

  כמובן שגם אלו מאיתנו שאנחנו לא חושבים שמתמודדים עם "הפרעת חרדה", יכולים לסבול מחרדות מפעם לפעם. אז מה אפשר לעשות עם חרדה ופחדים? כדאי תמיד לפנות לקבל יעוץ עם איש מקצוע כמו פסיכיאטר מומחה או פסיכולוג. לרובם יש נסיון נרחב עם טיפול בחרדות. אבל אם אתם גם מחפשים דרך לעזור לעצמכם, הנה כמה כללים שיכולים להתאים לרובנו.

  1. תעשו את זה יותר גרוע.
  ככל שאנחנו מנסים לשלוט במחשבה מפחידה או מטרידה כך היא מתגברת. תנסו להגביר אותה בכוונה ותראו מה קורה לה.

  זו טכניקה שנראית בהתחלה בלתי אפשרית, כי מי רוצה להגביר את החרדה שלו? אבל אם אנחנו מזמינים משהו מפחיד הוא הופך בהדרגה לפחות מאיים, הגוף שלנו מתחיל להתרגל לתחושה ואנחנו נרגעים בהדרגה. תחשבו על קפיצה ממטוס בפעם הראשונה לשם צניחה חופשית (אפילו עם מדריך). כל עוד אתם במטוס אתם ממש מבועתים, וברגע הקפיצה אתם מפוחדים וצורחים להנאתכם (או שלא להנאתכם). אחרי דקה באוויר אתם מפסיקים לצרוח, פוקחים עיניים ומתחילים ליהנות. המוח מבין שהסכנה היא לא באמת סכנה ומצליח לחזור לתפקד.

  2. תחזרו על עצמכם עד שאפילו אתם תשתעממו.
  קחו את המחשבה שמטרידה אתכם ותחזרו עליה באיטיות, בקול שקט למשך עשרים דקות. אחרי זה אפילו המוח שלכם כבר ישתעמם וירצה לחשוב על דברים אחרים.

  הטכניקה הזו, שנקראת לפעמים "הצפה" לא מתאימה לאנשים החרדתיים ביותר, אבל למי שיש לו משהו קטן שמפחיד אותו או איזו מחשבה טורדנית בעצמה בינונית או נמוכה לא יקרה שום דבר רציני. אם תצליחו לשלב עם הטכניקה גם תרגילי הרפיה היעילות שלה יכולה לגדול אפילו יותר. בסופו של דבר המוח שהיה עסוק במחשבה טורדנית יבחר לעבור ולהתעסק במשהו אחר, פחות מפחיד.

  3. תפסיקו להלחם במחשבות.
  מחשבות מוזרות ומפחידות הן דבר שיש לכולם. כולם חושבים מדי פעם שהם יכשלו, שיקרה להם משהו רע או שהעסק שלהם יתמוטט. זה טבעי. העובדה שיש לנו מחשבה כלשהי לא הופכת אותה למציאות, ומסתבר שכולם חושבים את המחשבות האלו. לא צריך להתרגש מהן ולפעמים כחלק מהטיפול הפסיכולוגי אנחנו אפילו מציעים למטופלים לעצום את העיניים ולדמיין שהם באמת עושים את הדבר שכל-כך מפחיד אותם.

  4. תזהו כשמתרחשת אזעקת שווא.
  לא כל פעימת לב או כאב ראש הם סימן לאירוע מוחי או לבבי. צריך לזכור שהלב עובד בלי קשר לחרדה, והגוף מתפקד כל הזמן בלי קשר ללחצים שלכם. לא צריך לפרש כל דבר גופני כסימן לאסון ואם ניתן לגוף לעבוד בלי שנפריע לו בדרך-כלל לא יקרה שום דבר רע.

  5. תפנו לעצמכם זמן דאגה.
  למה לדאוג כל הזמן? כמו שאתם אומרים לעצמכם שאת המשימה הבאה תתחילו לעשות בצהריים כי עכשיו יש לכם משהו חשוב יותר לעשות, אתם יכולים להחליט בינכם לבין עצמכם שאת זמן הדאגות והחרדות אתם משאירים לשעה ארבע. בארבע תקדישו זמן לדאגות ולמחשבות על הפתרונות האפשריים, ובינתיים תתעסקו בדברים אחרים. למה? כי בארבע כבר תשכחו מזה.

  6. תנשמו עמוק.
  ברגע שהדברים נראים קשים מנשוא, זה הזמן להתחיל לנשום עמוק, ולאט. רבים נוטים לזלזל בטכניקות הותיקות והפשוטות אבל לפעמים כדי לעצור גל חרדה צריך לעצור, לשאוף ולנשוף, אפילו בקול רם כדי שגם אתם תשמעו. ולהרגע.

  7. אל תתנו לחרדות לגרום לכם להפסיק לחיות.
  דאגות וחרדות הן בעיה שצריך לטפל בהן אם הן מפריעות לאורח החיים התקין שלכם. אבל הן לא צריכות לגרום לכם להפסיק לעשות דברים, להפסיק ליהנות או לראות את העולם. מה אנשים שסובלים מחרדה יכולים לעשות? כמעט הכל.

  לא כל השיטות האלו מתאימות לכולם. חלק יכולים להשתמש בהן ככה, על-ידי קריאה, אבל רובנו צריכים מישהו שילווה אותנו ברגעים הקשים ויכוון אותנו למקומות הנוכונים. חרדה היא מגבלה, אבל מגבלה שאפשר לחיות איתה. אל תשכחו לחיות.

  רגע של בחינה עצמית: אם אתם מרגישים שאתם צריכים עזרה בהתמודדות עם דיכאון, אנחנו כאן בשבילכם. אתם יכולים ליצור קשר על מנת לשמוע עוד פרטים, או לקרוא עוד על השיטה ועל התחלת הפתרון לבעיה שלכם. צרו איתנו קשר בהקדם.