רוצה להרגיש טוב יותר?

אפשר לדבר איתנו 03-6919961 או למלא את הטופס ונחזור אליך

  פוקוס ניהולי

  הפוקוס הניהולי מקשר בין התחושות שלנו לבין הדרך שבה אנו מנהלים את החיים שלנו ואת המציאות סביבנו. איך אנחנו מנהלים את הזמן שלנו בעבודה ובחיי המשפחה, במה אנחנו משקיעים את תשומת הלב שלנו ואיך אנחנו משלבים בין כל הדברים שאנחנו רוצים וצריכים לעשות.

  הבעיה: דרישות גדלות וחוסר משאבים

  כמעט כולם מרגישים שיש עליהם עומס רב מזה שהם מסוגלים להתמודד איתו. בחיים האישיים, בלימודים, בעבודה, בקשרים בינאישיים. ככל שהמשימות המוטלות עלינו מתרחבות, אנו מנסים לעשות יותר ויותר. אנו מנסים להתמודד עם עבודה שוחקת, עם משפחה דורשת, עם בני הזוג ועם הרצון שלנו להמשיך בתחביבים שלנו ולהמשיך בכולם כאילו אין לנו קושי בכך. אנו עושים זאת על ידי הרחבת היכולת שלנו למקד קשב (Attention) לדברים שמסביבנו. אנחנו מנסים בכל כוחנו לשמור על קשב לדברים שמתרחשים סביבנו ללא הפסקה, לשמור על הרשתות החברתיות שבנינו או שהצטרפנו אליהן, או להשאר מעודכנים בכל החדשות המקצועיות והכלליות שאנו מופצצים על ידיהן. אנו מרחיבים את הגבול העליון של יכולת הקשב שלנו, על ידי הוספת דברים שצריך להתייחס אליהם.

  כיום, אין גבולות ברורים למקום העבודה (במיוחד במקצועות הידע): עובדים מהבית, לוקחים מטלות הביתה. אין גם גבולות לפרוייקטים שאנחנו מבצעים. לכל אחד מאיתנו יש לפחות חמש משימות שאנחנו מנסים להצליח בהן בכל רגע נתון. העובדה שאין גבולות מקצועיים ברורים גורמת בעצם שיהיה עוד יותר עומס כי צריך לדבר עם אנשים מתחומים שונים, כי מצפים מאיתנו לעשות דברים שלא ברור מהגדרת התפקיד שלנו שאנו אמורים לבצע.

  במאה העשרים ואחת ארגונים בהם אנו מועסקים משתנים כל הזמן, הגדרת המקצועות ותחומי העיסוק שלנו משתנה, וגם אם אנחנו שכירים אנחנו צריכים להתנהג בתוך הארגון בו אנחנו מועסקים כעצמאיים למחצה.

  אז מה קורה לנו?

  שיטות ארגון הזמן וניהול הקשב שלנו לא מצליחות להתאים את עצמן למציאות המשתנה. לדוגמא שימוש ביומן מאפשר לנו רק ארגון כללי אבל לא פותר את עומס המשימות שאיתם אנו מתמודדים. כשיום העבודה שלך כולל מאות הודעות דואר אלקטרוני וטיפול בהן ומשימות אחרות, יומן לא יכול לעזור לנו להתארגן.
  מצד שני, יועצים לניהול אומרים לנו להתמקד "בתמונה הגדולה". אמנם צריך להתייחס לתמונה הגדולה אבל היומיום שלנו מורכב ממאות פרטים קטנים, והעומס עלינו כל כך גדול עד שאין לנו בכלל פנאי לעסוק בתמונה הגדולה. שיטות ניהול זמן לא יעילות גורמות לעומס קוגניטיבי כזה, שניהול משימות גדולות הופך בלתי אפשרי.

  בסופו של דבר, כשמתפנים לתכנן את העתיד אנו גם מבינים שלא נותרו לנו משאבים להתמודד עם המשימות שלנו. עם כל החשיבות שיש להתמקדות במטרות ובתוצאות, אם אנחנו לא מבינים שצריך לטפל בתהליך אנחנו רק גורמים לעומס יתר קוגניטיבי. אחת המטרות של הפוקוס הניהולי תהיה לאפשר מצב של מוכנות רגשית לביצוע המשימות, וזמינות של הקשב שלנו לאותן משימות על ידי ניקוי התודעה מגורמים מפריעים.

  המטרה אם כן היא לאפשר מצב של מוכנות רגשית לביצוע המשימות, וזמינות של תשומת הלב שלנו לאותן משימות על ידי ניקוי התודעה מגורמים מפריעים.

  הפוקוס הניהולי של שיטת רזולוציה

  מחוייבויות שאנו נוטלים על עצמנו מקשות עלינו וגורמות למצוקה. מצד אחד הן חשובות כיוון שאנו חייבים לעבוד או כיוון שיש מחוייבויות למשפחה ולזוגיות שלא ניתן להתעלם או לוותר עליהן, אך מצד שני הן ביטוי של צרכים פסיכולוגים, משפחתיים, אישיים ואחרים. כל עוד אנו לא מתמודדים עם הצרכים האלו, אנו גם לא נוכל ליישם שיטות ניהול זמן, שיטות ניהול תשומת לב או שיטות להגדרת מטרות בחיים בצורה טובה. שיטות קואוצ'ינג או שיטות ניהול זמן שמתייחסות רק לרזולוציה הטכנית לא יכולות לספק את הפתרון המלא שאנו זקוקים לו, ומצד שני טיפול פסיכולוגי שמתעלם מהרזולוציה הפרקטית לא מספק לנו פתרונות יומיומיים מיידיים.

  הפוקוס הניהולי שלנו משלב את שני העולמות על ידי המטפלים שלנו שהם בעלי נסיון רב תחומי הפועלים במשולב עם אנשי הצוות האחרים ליצירת פתרון ארוך טווח ויציב יותר.

  הפוקוס הניהולי מאפשר התמודדות יעילה עם התחייבויות פנימיות.

  חלק מתחושת הלחץ שבה אנחנו נמצאים נגרמת מניהול לא נכון של התחייבויות שאנו נוטלים על עצמנו. גם אם לא מדובר בתחושת "לחץ מודעת", נוכל להיות רגועים יותר, ממוקדים יותר ויעילים יותר אם נצליח לסגור "חורים" בהתנהלות שלנו. רביות מההתחייבויות הללו הן בינינו לבין עצמנו: "אני צריך לסדר את המחסן". "אני צריך להיות יותר עם הילדים", אני "צריכה ללמוד קורס חדש בשביל הקידום המקצועי". סביר שיש לכם יותר מחוייבויות ממה שאתם מודעים: תחשבו לרגע על כל הדברים שאתם צריכים לשנות, לעשות, לסיים, או לעשות משהו לגביהם.

  אם זה נמצא בתודעה שלכם, התודעה איננה נקייה. כל עוד יש דברים שאנחנו חושבים שהם לא גמורים, אנחנו מפנים אליהם תשומת לב. הפוקוס הניהולי של רזולוציה מאפשר ניקוי של התודעה מהסחות דעת, ומאפשר גישה מהירה למשימות ברגע שיהיה לנו זמן פנוי לעסוק בדברים הללו.

  הפוקוס הניהולי של רזולוציה מאפשר להגדיר בדיוק מהי המחוייבות שלנו ומה צריך לעשות בכדי למלא את המחוייבות הזו. ובסופו של דבר, השיטה מאפשרת לנו לזכור את המחוייבויות ולבדוק באופן קבוע את ביצוען, אחרי שהגדרנו את כל המחויבויות.

  הפוקוס הניהולי של רזולוציה מאפשר לנו לנהל את המחוייבויות שלנו, לנהל את תשומת הלב שלנו ולנהל את הזמן שלנו בצורה טובה יותר.

  עוד מידע על הפוקוסים בשיטת רזולוציה: פוקוס ביולוגיפוקוס פסיכולוגיפוקוס סביבתי.