רוצה להרגיש טוב יותר?

אפשר לדבר איתנו 03-6919961 או למלא את הטופס ונחזור אליך

  מגפת הקורונה והמשבר שבא בעקבותיו הציפו יותר מתמיד את היכולת האנושית להסתגל לאסונות ולמצבים בלתי אפשריים בעזרת שימוש בכל הכלים הנפשיים והפיזיים שיש לנו. אנחנו יודעים לגייס את המשפחה, ואת החברים, את היכולות שלנו להתארגן ולתת מענה לבעיה. אבל הבעיה היא שהכלים האלו נועדו לעזור לנו להתגבר על אירועים קצרים כמו תאונות, אסונות טבע וכדומה והם לא נוצרו כדי לעזור לנו להתמודד עם משבר שאין לו תאריך סיום.

  כל כך הרבה שגרות ומוסכמות שעיצבו את העולם שלנו עד תחילת 2020 נעלמו או השתנו ויצרו מציאות חדשה בעולם העבודה, המשפחה, הלימודים ועוד עד שבעצם אין לנו תקדימים ואין לנו ממי ללמוד איך להתמודד עם המצב הזה. אנחנו חייבים להכיר בכך שהמצב כל כך שברירי וכל כך חסר ודאות שאין פלא שאנחנו מרגישים מותשים וחווים עליות וירידות במצב הרוח או מרגישים שאין לנו כח ואנחנו שחוקים.

  התפיסה שלכם לגבי שינוי משחקת תפקיד משמעותי ביכולת שלכם להתמודד השינוי. האמונה שלנו לגבי עצמנו בנוגע ליכולת שלנו להתמודד מתעצבת בשנים הראשונות להתפתחות שלנו, אז אם אתם מאמינים ששינוי הוא דבר שלילי אתם תנהגו בצורה המנעותית או נמנעת ותנסו לא להגיע למצבים הדורשים שינוי. כדאי לכם לבדוק עם עצמכם מה התפיסה הבסיסית שלכם לגבי שינוי, כך שתבינו מה מנהל אתכם.

  איך להתכונן לשינויים בחיים?

  להבין מה שינוי עושה לכם
  שינוי איננו דבר כאוטי וחסר הגיון. אפילו בתקופת הקורונה בה כל דבר שאנחנו מכירים כמעט עובר שינוי, יש דברים צפויים בתוכו, ותהליכים הכרחיים שהוא מייצר כך שיש משהו תהליכי גם בשינוי ולכן יש בזה גם מרכיבים צפויים. אם נתבונן בשינוי מההביטים הרגשיים שלו, הרי שהוא מורכב ממספר שלבים: אבדן, חוסר ודאות, חוסר נוחות, הארה, הבנה ואינטגרציה. אסור לשכוח שאתם מוותרים על משהו כדי לקבל משהו אחר. בהתחלה לא תדעו לאן אתם הולכים. אבל עם הזמן הדברים הופכים לאיטם ברורים יותר. השלב החשוב הוא השלב שבין חוסר נוחות לבין הארה, שבו אתם חייבים לקבל החלטה אם אתם רוצים להתקדם לקראת השינוי או לסגת לאחור למוכר ולידוע.

  תשמרו על פרופורציה
  להיות מסוגל לקחת צעד אחורה ולהסתכל על השינוי שקורה כחלק מהתמונה הכללית של החיים שלכם, יכול לעזור לכם. אם אפשר להכניס את האירוע שאתם חווים כרגע בתוך ההקשר הגדול יותר, הרי שהאירוע כבר לא ייראה בהכרח כל כך דרמטי וחשוב. היכולת להתבונן באירועים מפרספקטיבה יכולה להפחית את הסחות הדעדת ולהקטין את העצמה של התגובה הרגשית שלכם לאותו אירוע, ובכך אתם יכולים להתמקד בכאן ועכשיו של החיים.

  צריך מטרה
  לא חשוב כמה השינויים בחיים שלכם גדולים, ועד כמה ההשפעה הפוטנציאלית על מהלך החיים שלכם צפויה להיות משמעותית, כדאי שלפחות עבורכם תהיה תוכנית ומטרה ברורה לאן אתם שואפים להגיע. מטרה ברורה עוזרת לנו לשמור על מחשבה צלולה גם בשעת משבר, ומאפשרת לנו פעמים רבות את הגמישות הנדרשת כדי לצלוח את השינוי בהצלחה. אם אתם מצפים שהדברים לא יתקדמו בקו ישר, אבל אתם יודעים לאן אתם מכוונים אז ההשפעה של השינוי על התוכניות שלכם תהיה פחות משמעותית. הגמישות הזו היא שמאפשרת לנו לחזור למסלול שתיכננו, או להתאים אותו למציאות החדשה.

  תהיו ממוקדים במקום שלכם ובצרכים שלכם
  פעמים רבות אנחנו מגדירים את הצרכים שלנו באמצעים חיצוניים כמו מערכות יחסים, עבודה, מעמד וכדומה. זאת בגלל שאנחנו לא באמת חיים במנותק מהסביבה. יותר מדי פעמים אנחנו מתפשרים על הצרכים שלנו כדי להתחשב בצרכים של אנשים אחרים. לכן חשוב להבין שאתה צריך להתחשב בגורמים מסביב אבל גם בצרכים שלך, ובמקום שלך כרגע בחיים שלך.

  לפתח סבלנות
  יותר מדי פעמים דברים לא מתרחשים בקצב שאנחנו רוצים שהם יתרחשו. למעשה, שינוי משמעותי כמעט תמיד אורך זמן והוא תהליכי. חלק גדול מדי מההתנהגות האנושית הוא תגובתי לאירועים ולא מוביל או אחראי. לכן, לא כדאי להיות אימפולסיבי, לא ללחוץ יותר מדי, ולא לצפות שהתוצאות יגיעו מהר. לפעמים עדיף לתת זמן לאירועים להתקדם בקצב שלהם. סבלנות תעזור לך להגיע לתוצאה הטובה ביותר עבורך.

  תהיו עקביים
  שינוי הוא תהליך מורכב ומלא רבדים. יתכן שזה ייקח זמן רב ומאמץ גדול עד שכל המרכיבים השונים של השינוי יתחברו לתוצאה הרצויה עבורכם. קל להרים ידיים ולוותר, במיוחד ברגעים שהדברים לא עובדים כמו שאתה מצפה. תמשיכו ואל תוותרו. סיכוי סביר שהתוצאה שאתה מצפה לה נמצאת בהמשך הדרך.

  תשארו מעשיים
  חלק מהשיניים דורשים תגובה מהירה ומיידית כדי להתמודד עם אתגר בלתי צפוי. כשהקורונה הגיעה ופתאום כולנו נכנסו לסגרים, כולם היו צריכים לעשות שינוי מיידי ומהיר כדי להתמודד עם הסיטואציה. אבל עכשיו שכשאנחנו מכירים יותר את המצב החדש, צריך להתבונן בו בצורה מעשית ולחשוב איך אנחנו מייצרים שינוי שמצליח להחזיק אותנו בצורה טובה לאורך זמן, תוך כדי שמירה על היציבות הנפשית שלנו. תשארו ממוקדים בהווה, תוך כדי הצצה לכיוון העתיד כדי לייצר את היציבות שכולם כל כך צריכים בזמן שינוי, בזמן המעבר שלכם.

  תקבלו עזרה
  גם שינוי הוא תהליך. פעמים רבות התהליך והדרך נעשים ברורים יותר אם אנחנו הולכים עם עוד מישהו או מישהי בדרך. יש אנשים שהמקצוע שלהם הוא ללוות אתכם בדרך הזו.