טיפול אונליין הוא מונח די רחב, שיכול לכלול טיפול דרך מייל, טיפול בצ'אט , אפליקציות לטיפול ותרגול עצמי וגם שיחות וידאו אונליין עם מטפלים. יש כמובן גרסאות שונות של שירותי טיפול המשלבים אפשרויות שונות. כמובן שלטיפול אונליין יש יתרונות וחסרונות עבורכם שצריך לכלול בשיקול אם הטיפול מתאים עבורכם.

באופן כללי, רבות משיטות הטיפול המקובלות כמו טיפול דינמי, CBT או ACT ואחרות כבר נחקרו גם כשהם מבוצעות באמצעים של טיפול אונליין והוכחו כיעילות, בעיקר עבור אנשים שיש להם רמת תפקוד בסיסית. הוכח גם כי ניתן לבסס קשר טיפולי טוב באמצעות שיחות וידאו, למרות שיש קשיים אובייקטיבים שנובעים ממחסור בסימנים של תקשורת לא מילולית או בעיות טכנולוגיות שיכולות להפריע במהלך הקשר.

כיום, ובמיוחד בעידן הפוסט-קורונה, שימוש בטיפול אונליין הפך לאופציה זמינה וטובה עבור אנשים רבים. ועדיין, צריך להיות מודעים ליתרונות ולחסרונות הפוטנציאלים של טיפול בוידאו

היתרונות של טיפול אונליין

 1. אנונימיות
  כשאתה הולך לפסיכיאטר או לפסיכולוג שלך, מישהו יכול לראות אותך ולשאול אותך מה אתה עושה שם. כשאתה נפגש איתם באמצעות הוידאו, אף אחד לא יכול לדעת שאתה נפגש, וזה יכול לתת פתרון לאנשים שחוששים שיראו אותם נכנסים למרפאת בריאות נפש.
 2. גמישות במועדי פגישות
  למטופלים לעיתים יש קושי להגיע לפגישות בגלל עבודה או מחויבויות משפחתיות, וזה בעיקר בולט כשמנסים לקבוע פגישות בשעות הבוקר או הערב המאוחרות. האפשרות לחסוך זמן נסיעה ולפגוש את המטפל בין פגישות אחרות מאפשרת גמישות רבה יותר.
 3. צמצום מרחקים
  בעולם שבו ניתן לפגוש את המטפל שלך באמצעות וידאו, זה לא חשוב אם אתה נמצא במרחק של חמש דקות או חמש שעות נסיעה ממנו.
 4. עזרה לאוכלוסיות שלא נהנות מטיפול
  יש מחסור תמידי באנשי טיפול, שמעדיפים להתגורר במרכזי האוכלוסיה, בזמן שבפריפריה הפיסית או החברתית יש פחות מטפלים. ניתן בעזרת כלי זה להביא את המטפלים אל הפריפריה ולאפשר לכולם טיפול.
 5. עלויות נמוכות יותר
  טיפול אונליין מוריד את העלויות גם למטופלים וגם למטפלים. לא צריך לנסוע, לא צריך לחפש חניה, זה חוסך את הזמן של לפני או אחרי. לעומת זאת גם המטפלים לא צריכים להחזיק משרד מפואר ויכולים גם הם לטפל מהבית, או להשכיר את הקליניקה שלהם בחלק מהזמן.
 6. גמישות טכנולוגית
  אתם לא תלויים יותר בחדר או במכשיר מסויים. אפשר לנהל שיחות מהטלפון הנייד, מהמחשב בעבודה או בבבית, מהטלויזיה בסלון אם עושים טיפול משפחתי. כל מקום שאפשר למקום בו מצלמה ומסך ויש בו חיבור אינטרנט סביר יכול להפוך לסביבה טיפולית.

החסרונות של טיפול וידאו אונליין

למרות כל ההבטחות של הטכנולוגיה לצמצם קשיים ולפתור בעיות, צריך להכיר בעובדה שהפתרונות הללו לא תמיד נותנים מענה לכל האתגרים וטיפול פסיכולוגי אונליין הוא שונה מטיפול בחדר, ויוצר אתגרים אחרים.

 1. בעיות בתהליך הטיפולי
  ההבדל משיטות הטיפול הרגילות יכול לייצר קשיים. לדוגמא אם בטיפול CBT נהוג לתת למטופל 'שיעורי בית' שהוא צריך לעשות, העובדה כי המטפל לא נמצא עם המטופל יכולה לגרום לקשיים בהבנה. לעיתים העובדה שאתם לא נמצאים באותו מרחב יכולה לגרום לקשיים ביצירת הקשר הטיפולי, לדוגמא בגלל קושי ביצירת קשר עין כי אתם מסתכלים על המסך ולא על העין של המצלמה.
 2. אבטחת מידע
  המידע שעובר ברשת איננו מאובטח במרבית המקרים. לפעמים הפלטפורמה של שיחת הוידאו איננה מאובטחת מספיק, לפעמים אנשים שולחים מידע אישי דרך מייל שמגיע בטעות למקום שלא התכוונו אליו.
 3. הימנעות
  לעיתים, הבחירה בטיפול וידאו נגרם כחלק מהימנעות של המטופל להתמודד עם בעיות אחרות. מטופלים שיש להם בעיות שימוש בחומרים יכולים להסתיר טוב יותר את הבעיה מהמטפלים, מטופלים שיש להם אגורפוביה ינמלו את הטכנולוגיה כדי לא לצאת מהבית.
 4. התמודדות עם מצבי חירום
  למטפלים שונים יכולות להיות דרכים שונות להתמודדות עם מצבי חירום כשהם מטפלים אונליין. אם המטופל נמצא בסכנה מיידית או שהוא פוגע בעצמו, המטפל יכול לעקוב אחר מצבו ולנסות לעזור מרחוק, אבל רק עד גבול מסויים. יש מקרים שבהם חייבים נוכחות פיסית של המטפל עד שאפשר למצוא פתרון למצב החירום.

כיום יותר מתמיד, טיפול פסיכולוגי אונליין יכול לתת פתרון נוסף שיכול לעזור לכם להתגבר על כל מני קשיים. גם המטופלים וגם המטפלים צריכים להכיר את היתרונות והחסרונות של הטיפול המקוון ולהתחשב בהם בעת בחירת הכלי הטיפולי המתאים והשימוש בו.