שינויים במצב הנפשי במהלך ההריון ואחריו

הפרעות נפשיות במהלך ההריון נשים בהריון נמצאות בסיכון של 9%-10% לסבול מדיכאון במהלך ההיריון.
בנוסף, יש נשים אשר במהלך ההריון מפתחות הפרעות חרדה או שהפרעות רגשיות המוכרות להן, מוחמרות. כגון: התקפי פאניקה, אגורפוביה, פוביה ספציפית, והפרעה טורדנית כפייתית

מהם גורמי הסיכון לסבול מדיכאון במהלך ההריון? דיכאון קשה בעבר, רקע משפחתי של דיכאון, גיל אם צעיר, בעיות בזוגיות, בעיות פסיכו-סוציאליות

הפרעות נפשיות בעקבות הלידה

דכדוך – Postpartum Blues
הצורה הקלה ביותר של הפרעת מצב רוח לאחר לידה. כמחצית עד שני שליש מהאמהות חוות דכדוך שלאחר לידה. מקור הדכדוך הוא בשינוים המהירים ברמות הורמוני המין. הסימפטומים מתחילים ביום השני-שלישי לאחר הלידה ומגיעים לשיאם ביום החמישי-שביעי.
הסימפטומים כוללים: אי יציבות רגשית, הפרעות בשינה, אי שקט, רוגזנות, חרדה.

דיכאון שלאחר לידה (Postpartum Depression)
10%-20% מהנשים היולדות עלולות לסבול מדיכאון שלאחר לידה. הוא מתפתח בחודש הראשון שלאחר הלידה ונמשך לרוב 3-6 חודשים. התכנים הדיכאוניים קשורים לרוב בתינוק ובאם. הסימפטומים הם כמו של דיכאון קשה, עפ”י ה- DSM –IV מלווים:
בחוסר עניין ואדישות כלפי התינוק, תחושת זרות וניכור, מחשבות אובדניות , לעיתים מחשבות על פגיעה בתינוק.

מה יכול לנבא סיכון להתפתחות של דיכאון לאחר לידה?
אפיזודה דיכאונית בעבר (postpartum or non-postpartum ), מערכת תמיכה לקויה – העדר תמיכה מבן הזוג ו/או המשפחה וקרובים, רקע של דיכאון מאג’ורי במשפחה, בעיות בזוגיות, , אבטלה ובעיות כלכליות, סיבוכים בלידה , התלבטויות לגבי ההריון, טמפרמנט של התינוק – תינוק חסר מנוחה, מרבה לבכות, מתקשה לישון וכד’

פסיכוזה שלאחר לידה Postpartum Psychosis זוהי תופעה נדירה יחסית המתרחשת בשיעור של 0.1%-0.2% (אחת לכל 500 עד 1,000 לידות). מתחילה מס’ ימים-עד שלושה שבועות לאחר הלידה. האישה סובלת מסימפטומים: פסיכוטיים,לעיתים בעלי אופי דכאוני או מאניפורמי. קיים סיכון גבוה לאובדנות או לפגיעה בתינוק.

למה יש מקום לפנות ליעוץ מקצועי? חשוב לאתר ולזהות דיכאון אחרי לידה כבר בראשיתו שכן יש לו השלכות על האישה – סכנה לדיכאון כרוני, על התינוק – פוגע בהתפתחותו התקינה, על הזוגיות – מעמיד את הבעל בתחושה של חוסר אונים, תחושת תסכול ואובדן ופוגע ביחסים המשפחתיים בכלל.

עוד מידעתסמונת קדם וסתיתהתמודדות עם טיפולי פוריותהתמודדות עם אבדן הריוןשינויים במהלך ההריון ולאחר הלידה.

הטיפול הוא פרטני:
ביולוגי – תרופתי
פסיכולוגי – הדרכה, טיפול קוגניטיבי (CBT) עם דגש על הפגיעה בערך העצמי וההתמודדות עם התפקיד האימהי.
סביבתי – טיפול בבעיות הבינאישיות הנלוות לתופעה, יעוץ זוגי והדרכה בהורות
ניהולי – עזרה בהתנהלות היומיומית וההשפעות של התסמונת על התפקוד בבית ובחברה.

מתי יש מקום לפנות ליעוץ מקצועי?

אם את סובלת מתסמינים אלה, והדבר פוגע בתפקוד שלך, בזוגיות, ביחסים עם הילדים, ביחסים עם העמיתים לעבודה (כולל העדרות מהעבודה), מומלץ לפנות לטיפול.

איך מתבצע הטיפול?

פגישת קבלה: עם הפונים תתואם באימייל או טלפונית פגישת הכרה ואבחון. לפגישה מומלץ להביא מסמכים רפואיים רלוונטים אם יש כאלו.

תהליך הערכה: הערכה ראשונית תעשה באמצעות שיחה עם אחד או שניים מאנשי הצוות. במידה ושיחה אחת לא תספיק, יתואמו עם הפונה מפגשי הערכה נוספים. במידה ויתעוררו שאלות אבחנתיות, יקבע עם המטופל פגישות פנים אל פנים או שיופנה להערכות נוספות על פי הצורך.

התאמת טיפול: לאחר הערכה ראשונית, יוסברו ויתואמו עם הפונה האפשריות הטיפוליות השונות, על פי מודל רזולוציה. הפוקוס הטיפולי ייקבע על פי מוקדי הטיפול שיוחלט עליהם.