רוצה להרגיש טוב יותר?

אפשר לדבר איתנו 03-6919961 או למלא את הטופס ונחזור אליך

  לא כל אדם חייב טיפול, אבל אני מאמין שרוב בני האדם יכולים להפיק משהו מטיפול. יש סיבות רבות בגללן אנשים פונים לטיפול פסיכותרפיה. באופן כללי, מדובר בסיטואציות שונות במהלך החיים שגורמות למצוקה רגשית או למצוקה פסיכולוגית אשר יכולה להשפיע על ההתנהלות ועל מהלך החיים של אותו אדם. הסיבות האלו יכולות להיות קשורות ביחסים בין אנשים (בין בני זוג, עם הילדים או ההורים, עם עובדים או מעסיקים), או שמדובר בקשיים אישיים כמו חרדה, דיכאון, פחדים או טראומה.

  יש אנשים שמרגישים שהחיים שלהם בריאים, שהם מתנהלים בצורה טובה ושהם מצליחים להשיג את המטרות שהם קבעו לעצמם. לפעמים לאנשים אלו יש בעיה שמצומצמת לתחום ספציפי בחיים שלהם. לפעמים הם לא מרגישים שיש להם בעיה בכלל. אנשים כאלו גם לא יפנו לטיפול כיוון שהם לא מרגישם את הצורך שמביא אדם בסופו של דבר לפנות לעזרה.

  לדעתי, אנשים לא צריכים ללכת לטיפול אם הם לא מרגישים שיש להם בעיה ואם הסביבה שלהם לא חושבת שיש בעיה. הסיבה לדגש הנוסף היא שלפעמים אנשים לא מרגישים שיש בעיה עד שמאוחר מדי. כמו שמטופל אמר לי לא מזמן – 'אתה לא מרגיש שמשהו חשוב לך עד לרגע שהוא כבר נמצא לא שם יותר'.

  אדם צריך להיות מוכן ללכת לטיפול, שאם לא כן הטיפול לא יכול להיות באמת אפקטיבי. זה נכון לגבי טיפול תרופתי באותה מידה שזה נכון לגבי טיפול פסיכולוגי. אם אתה לא מקבל אפילו במידה מועטה שאתה זקוק לשינוי, אתה לא מאפשר לטיפול ולא משנה מהו להצליח. יש אנשים שמקבלים עזרה ממקומות אחרים ולכן הם יסתדרו בלי איש מקצוע. יש אנשים שהם נוקשים מדי ולא יתנו לטיפול לסייע להם.

  צריך להבין שלפעמים דברים קטנים יכולים להיות מהותיים בחיים של בן אדם. אם לאדם יש 'רק' פחד מכשלון כל מהלך חייו יכול להשתנות אם הוא יקבל טיפול מתאים: אדם כזה יכול להתקע שנים רבות בתפקיד כלשהו רק כי הוא מפחד להציג את הרעיונות הטובים שלו בפני הבוסים שלו. אם הוא יתגבר על החרדה הזו תפתח לו אפשרות לעשות דברים אחרים – אם הוא יבחר. אבל אם לא יטפל בבעיה, אז לא תהיה לו לעולם אפשרות בחירה.

  לכן אפשר לומר שלא כולם חייבים טיפול, וגם אלו שצריכים לפעמים לא מתאימים לטיפול אלא אם יתרחשו דברים שיגרמו להם להבין שמשהו חייב להשתנות. האמת היא רוב האנשים יכולים להפיק תועלת ממסגרת של טיפול על ידי איש מקצוע. השאלה היא רק אם הם יעשו את זה.

  במקרים שכבר מחליטים על טיפול, איזה טיפול צריך, פסיכולוגי או פסיכיאטרי?

  זו שאלה שלא ניתן להשיב עליה. כדי להבין איזה טיפול מתאים מומלץ לפנות לאיש מקצוע בעל ראיה רחבה והכירות עם סוגים שונים של בעיות וטיפולים. לאחר הבנה טובה יותר של הבעיה יהיה אפשר להציע אפשרויות טיפול מתאימות – בין אם מדובר בטיפול פסיכיאטרי, פסיכולוגי, ביופידבק, אימון, היפנוזה או שאר האפשרויות הרבות שקיימות.