רוצה להרגיש טוב יותר?

אפשר לדבר איתנו 03-6919961 או למלא את הטופס ונחזור אליך

  כל מי שחווה דיכאון יודע שחשיבה טורדנית ושהמנעויות הן חלק אינטגרלי בתסמיני הדיכאון. אבל אנשים לא תמיד מבינים איך הדחיינות (procrastination) באה לידי ביטוי בחיים של אדם שסובל מדיכאון.

  דחיינות היא התנהגות המתאפיינת בדחייה או הימנעות של אדם מביצוע פעולה או מטלה שהוא מעוניין או צריך לבצע. דחיינות מקושרת לרוב לפרפקציוניזם, לדיכאון, להפרעת קשב וריכוז וגם לחרדה חברתית.

  כאשר אנשים סובלים מדיכאון, הם מאבדים עניין בפעילויות שבדרך כלל הם נהנים לעשות. זה יכול להוביל לדחיינות שקשורה גם בפעילות שאמורה להסב הנאה. במקרים כאלו, אפילו אם תזמינו אותם לאירוע חברתי שהם בדרך כלל משתתפים בו, הם יהססו להשתתף כי הם יפחדו שהם לא ירגישו טוב כשהם יהיו שם.

  דחיינות היא מנגנון התמודדות לא אפקטיבי

  כשאנשים מדוכאים, קשה להם לתכנן מראש איך הם יתנהגו בסיטואציות מסויימות. לדוגמא, אם אתה יודע שאתה צריך לסדר את הבית או ללכת לעבודה ואתה מרגיש שזה גדול עליך אתה יכול לנסות להתמהמה ולא להתחיל. אם בגלל הדיכאון אתה מרגיש שהמוח שלך לא עובד כמו שצריך או שאתה עייף כל הזמן אז אתה נראה כאילו אתה דוחה דברים כשבפועל מדובר בקושי בתכנון.

  אנשים מתמודדים עם מתח וחרדה על ידי דחיית מטלות, אבל כשאתה בדיכאון אתה גם מוצף במחשבות מסוג 'בשביל מה בכלל כדאי'. לדוגמא, אדם שסובל מדיכאון ונמצא בעבודה יחשוב לעצמו 'בשביל מה כדאי שאתחיל את המשימה במילא עוד מעט יפטרו אותי'. להבדיל, אדם שנשאר בבית כי הוא מדוכא יחשוב 'בשביל מה להתלבש ולהתארגן במילא אין סיכוי שאני ארגיש מספיק טוב כדי לעשות את מה שאני צריך לעשות. המתח בין הידיעה שאתה צריך לעשות לבין המחשבות העקשניות של הדיכאון יכול גם לגרום להחמרה במצב.

  ההסתגרות החברתית שבאה כסימפטום של דיכאון גורמת בעצמה לדחיינות במצבים שבהם אדם מדוכא אמור לעשות דברים שמכילים אינטראקציה חברתית. אם הוא אמור להתקשר לבנק או להתקשר למורה של הילד בבית הספר, והוא מנסה להימנע מאינטראקציה הרי שהוא ידחה את השיחה ככל שאפשר. עצם המחשבה על להרים טלפון ולקבוע פגישה ראשונה עם מטפל יכולה לעורר כל כך הרבה מצוקה, שהחולה יעדיף לדחות אותה.

  עם התמשכות הדיכאון, אנשים יכולים לאבד את האמונה ביכולת שלהם לבצע דברים. אנשים מדוכאים יכולים לא לעמוד בהבטחות שלהם ולגרום לסביבה שלהם להתעצבן. האדם שסובל מדיכאון מרגיש אז נבוך או מתבייש, ואז זה מחמיר את ההימנעות. פעמים רבות אנשים מדוכאים מתביישים במצבם ומשקרים או מסתירים את מצבם. הסביבה מרגישה שמשהו לא בסדר אבל מכיוון שהם לא יודעים מה קורה, הם מתעצבנים עוד יותר.

  התמודדות עם דחיינות של דיכאון

  אחד הטיפולים המוכרים לדיכאון נקרא behavioral activation. הטיפול כולל בניית תוכנית יומית שכוללת פעולות מהנות כדי לאפשר לחולה בדיכאון להרגיש סיפוק והצלחה. מתברר כי אם מתחילים בפעולות הללו, זה מקדם את ההחלמה. גם אם אין לחולה דיכאון אנרגיה ומוטיבציה והוא נוטה לדחות אפילו את הפעולות המהנות, אם הוא מצליח לשנות את ההתנהגות שלו, גם התחושות פחות דיכאוניות באותו הזמן. אפשר לאמץ את הגישה של הפעלה התנהגותית אפילו אם אתם לא הולכים לטיפול פסיכולוגי.

  בסופו של דבר, הדחיינות היא חלק אינטגרלי מהדיכאון. אם מישהו מהסובבים אתכם מפתח פתאום התנהגות דחיינית, זה סימן שמשהו עובר עליו והוא צריך עזרה, אבל בגלל הדחיינות הוא לא ייפנה בעצמו לעזרה. זה הזמן שתעזרו לו.