רוצה להרגיש טוב יותר?

אפשר לדבר איתנו 03-6919961 או למלא את הטופס ונחזור אליך

  אנשים רבים סובלים ממגוון תסמינים שחוזרים שוב ושוב, גורמים למצוקה רבה ונראים כאילו הם מתרחשים ללא שליטת אותם אנשים. לפעמים הפסיכיאטרים נשאלים אם אותן התנהגויות חסרות שליטה הן חלק מהפרעה אובססיבית כפייתית (OCD), אבל במקרים רבים ההתנהגויות האלו אינן חלק מכפייתיות של OCD אלא מבטאת סוג אחר של קושי.

  לפני שאנחנו מתייחסים לבעיות הרגשיות, צריך לזכור שהתנהגויות חוזרות שהן חסרות שליטה יכולות להיות חלק ממגוון בעיות נוירולוגיות או התפתחותיות. דוגמאות לכן יכולות להיות סנדרום טורט שבו יש תנועות / טיקים שיכולים להיות פיסיים או קוליים או התנהגויות סטריאוטיפיות של אנשים הסובלים מפיגור או מאוטיזם. מקרים אלו יכולים להיות כמובן גם מושפעים ממצב רגשי שבו לדוגמא מצוקה או סטרס גורמת להחמרה או התגברות אותן התנהגויות.

  אבל, במקרים רבים של התנהגות שבה האדם לא שולט באופן ישיר בהתנהגות של עצמו, אנחנו מתכוונים לסט של הפרעות רגשיות שנקראות הפרעות בשליטה בדחפים (Impulse Control Disorders). בדומה ל OCD נדמה שההתנהגות חוזרת על עצמה ושהיא גורמת לאדם למצוקה רבה ופוגעת באורח החיים שלו או באיכות החיים שלו.

  הפרעות שליטה בדחפים גם שונות מ-OCD. בניגוד ל OCD הן פעמים רבות לא גורמות לאדם מצוקה לפני ביצוע הדחף אלא לאחריו (בגלל תוצאות ההתנהגות של אותו אדם). במקרים רבים לא מעורבת תחושת חרדה או מצוקה במהלך ההפרעה ויותר מכך, רבים אפילו מדווחים תחושה של הנאה, התרגשות או רוגע כחלק מההתנהגות חסרת השליטה, למרות שמהלך החיים שלהם יכול להפגע כתוצאה מאותה התנהגות.

  דוגמאות להפרעות בשליטה בדחפים

  • טריכוטילומניה: זוהי הפרעה נפוצה שכוללת דפוס של תלישת שיער חוזרת ולא ניתנת לשליטה באיזורים שונים בגוף. לפעמים נוצרות קרחות בראש או העדר שיער גבות או שיער זקן. חלק מהאנשים שסובלים מטריכוטילומניה מרגישים סוג של הנאה מתלישת השיער ואילו אחרים מדווחים שהגורם לתלישה הוא לחץ או הרגעת חרדה. יש גם וריאציה שנקראת דרמטילומניה.
  • פירומניה (Pyromania): אנשים עם הפרעה זו מוצאים את עצמם מציתים שריפות. הם לא עושים זאת עבור תשלום כמו עברייני ביטוח, אלא מתרגשים מעצם הצתת השריפה. מיותר לצין שפעמים רבות הם מסתבכים עם הרשויות.
  • הימור פתולוגי: לא כל מי שהולך לקזינו ומהמר או גולש לאתרי פוקר ברשת עונה להגדרה של הימור פתולוגי. מדובר באנשים שמהמרים את עצמם לדעת: הם מסתבכים כלכלית וגוררים את עצמם ואת הקרובים להם לתסמוכת כלכלית וחוקית שוב ושוב, ובמקביל הם מסוגלים לעשות כל מני דברים בעייתיים ואף לא חוקיים כדי להמשיך ולהמר. פעמים רבות הם מבינים שהם בבעיה אבל לא מסוגלים לעצור את עצמם.
  • קלפטומניה: אנשים אלו מוצאים את עצמם גונבים שוב ושוב, אבל כמעט תמיד הם לא צריכים את הדברים שהם גונבים. לרוב, הם מרגישים תחושת מתח לפני הגניבה ותחושת סיפוק והתרגשות כשהם מבצעים את הגניבה. מאוחר יותר הם יכולים להרגיש צער או בושה אבל לא מספיק כדי לגרום להם להפסיק את הגניבות. מיותר לציין שיש אנשים שסובלים מקלפטומניה שמוצאים את עצמם במעצר….
  • Intermittent Explosive Disorder: אנשים עם הפרעה זו מדווחים שהם לא יכולים לעצור דחפים אגרסיביים, כשהם פוגעים פיסית באנשים או ברכוש. כשהם מרגישים דחף להיות אגרסיביים הם טוענים שהם "לא יכולים לשלוט בעצמם". (אגב, אם זה לא ברור זה לא פוטר מעונש).

  לצערנו, הטיפול בהפרעות שליטה בדחפים אינו מגוון ומתקדם כמו הטיפול בבעיות פסיכיאטריות נפוצות יותר כמו דיכאון, חרדה או הפרעה אובססיבית כפייתית. למרות זאת, יש כל מני שיטות וטיפולים שנמצאו יעילים בהפרעות אלו ועל כן כדאי לפנות לקבל עזרה על מנת להתגבר על הבעיות הללו.