רוצה להרגיש טוב יותר?

אפשר לדבר איתנו 03-6919961 או למלא את הטופס ונחזור אליך

  כבר נכתב בעבר על החשיבות של מציאת מטפל מתאים, בין אם זה פסיכיאטר או פסיכולוג. אין דרך אחת נכונה למצוא את איש הטיפול שאתם גם סומכים עליו, גם מבין בבעיה שבגללה פניתם אליו, וגם יכול ליצור איתכם את הקשר הטיפולי שכל כך חשוב להצלחת הטיפול. אז מה אפשר לעשות בעניין הזה? איך מקבלים את ההחלטה הנכונה?

  כדי לסבך את העניין עוד יותר, גם כאשר מוצגת בפנינו אפשריות בחירה, אנחנו נוטים להתבלבל יותר ויותר ככל שיש לנו יותר אפשרויות. כך שאם אנחנו מתייעצים עם מכרים, קוראים באינטרנט, בודקים אצל רופא המשפחה ועוד אנחנו פעמים רבות מוצפים במידע שרק גורם לנו להתבלבל. ובכלל, מי אמר שמה שעזר לבן הדוד שלנו אכן מתאים לבעיה שלנו? היום כבר יש לצוץ באינטרנט הישראלי אתרים שמאפשרים לדרג רופאים, פסיכולוגים ואחרים. הדירוגים הללו כמובן משקפים רק את עצמם, אבל לנו כבני אדם יש נטיה לקבל מידע אינטרסנטי כאמת צרופה, ולכן אנחנו מתבלבלים עוד יותר.

  אז הנה 3 שלבים למציאת המטפל המתאים:

  שלב ראשון: תיכנסו לאתר המתאים.

  בארץ אין אתר מרכזי אשר מספק מידע איזה סוג של טיפול פסיכולוגי הוכח כמתאים לבעיה מסויימת. האם CBT מתאים להפרעות חרדה או שלא? האם ACT הוא הטיפול המתאים לדיכאון? האם הוכח שטיפול קוגניטיבי לסובלים מדיכאון עובד? (התשובה היא כן) או האם טכניקות הרפיה עובדות על הפרעות שינה (גם כן התשובה חיובית).

  שלב 2: תתחילו לגלוש באתר.

  אתם יכולים לקרוא שם על מגוון הפרעות ועל שיטות טיפול שונות אשר הוכחו על ידי מספר מחקרים כיעילות לטיפול בבעיות שונות ונפוצות כמו דיכאון, חרדה, הפרעה ביפולרית, הפרעה אובססיבית קומפולסיבית ועוד. ככה תוכלו להצליב בין הפרעה לבין טיפול מתאים. חשוב לי להדגיש שלא רצוי לכם לאבחן את עצמכם. גם אם נדמה לכם שאתם בטוחים מה שיש לכם, אל תהיו בטוחים. התרפי חרדה לדוגמא יכולים להיות חלק מהפרעת חרדה, הפרעה אובססיבית, דכאון, לחץ, סכיזופרניה ושלל בעיות ובכלל זה בעיות גופניות שונות. מומלץ להותיר את האבחנה אצל פסיכיאטר או פסיכולוג מוסמך.

  שלב 3: חפשו את הפסיכותרפיסט המתאים.

  זה השלב הבעייתי ביותר. אתם יכולים למצוא את הטיפול שמתאים ביותר לבעיה שלכם אבל לפעמים עוד יותר קשה למצוא את המטפל המתאים. יש פסיכולוגים ופסיכיאטרים מעולים שיודעים לטפל במגוון שיטות נפלאות אבל הם לא מפרסמים את זה באינטרנט או אפילו לא כותבים על זה בכרטיס הביקור שלהם. חלקם אפילו לא אומרים למטופל שהם עובדים בשיטה זו או אחרת. הדרך היחידה היא לחפש ולשאול אם הם מטפלים בשיטה זו או אחרת.

  צריך לזכור שבסופו של דבר גם אם שיטה הוכחה כיעילה לטיפול בבעיה מסויימת, לא תמיד השיטה תהיה בדיוק מה שאתם חשבתם. לפעמים אדם צריך טיפול שהוא לא לפי הספר כדי להשיג את היעילות המקסימלית, או כהכנה לטיפול הרשמי.

  אבל יכול להיות שגם המידע שכתבתי כאן מהווה יותר מדי מידע ממה שאדם יכול לקלוט בזמן שהוא במצוקה. למצבים כאלו הייתי ממליץ על אפשרות אחת ויחידה: היא ללכת למקום אחד שיכול לכוון אותך אל הטיפול המתאים. מקומות כאלו יכולים להיות פגישת אבחון במרפאה ציבורית שבה לרוב יש צוות שיושב איתך ומעריך איזה טיפול דרוש, או ללכת לאיש מקצוע ישר שיהיה מסוגל לומר לך מה הטיפול הדרוש ואיזה מטפל הוא המטפל המתאים ביותר. אצלנו ברזולוציה אנחנו משתדלים לשבת בפגישת אבחון כמה אנשי מקצוע מתחומים שונים עם המטופלים, להעריך את מצבם ולהציע להם את הטיפול המתאים ביותר גם אם אנחנו לא יודעים לעשות אותו בעצמנו או לא מתמחים בו ואז אנחנו מוצאים לו את המטפל המתאים ביותר (אצלנו או לא אצלנו).

  בסופו של דבר עדיף בעינינו שמטופל אשר מופנה לטיפול המתאים (גם אם אני לא מטפל בו) ויזכור זאת לטובה מאשר מטופל שמקבל טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי שלא מתאים לו ויכעס על כך.

  האחריות על מציאת טיפול פסיכולוגי מתאים היא של המטפל בראש ובראשונה אבל גם למטופל יש קצת אחריות מסויימת – לבדוק, לעקוב ולשאול שאלות. בסופו של דבר זה רק לטובתו.